Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Fiyatı
Türkiye’nin ilk tropikal meyvesi Ejder Meyvesi. 2018 yılında Gazipaşa üretim sahasında tescil edildi.

Aztek kültürünün kadim ateşi bu egzotik güzel meyve 13. yüzyılda “pitahaya” adını alır. Tatlı ve ekşi Pitaya meyveleri, bugünkü Kaliforniya bölgesinde vaktiyle at koşturan Kızılderililerin hatırasını yaşatır. Orta Amerika’ya özgü bir kaktüs olan Hylocereus undatus’un sulu meyvesi “Ejder Meyvesi” diye bilinir.

Dragon fruit uzun zamandır Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde yetiştirilmiştir ve günümüzde, Wietnam, Nikaragua, Kolombiya, Ekvador, Güney Afrika, Avustralya, İspanya, İsrail ve Türkiye’de yayılmıştır.

Ejder Meyvesi Fiyatı 25 TL ile gündeme gelmesinin yanında kalorisi inanılmaz düşük, vitamin dolu ve eşsiz lezzetli bir tada sahip. Ejder meyvesi 100 gramı için besin değeri; düşük kalorili, zengin lif içeriği ve C vitamini günlük ihtiyacın üçte birinden fazlasını sağlar. Ejder meyvesi, birçok tropik meyveye göre daha az şeker ve daha az karbonhidrat içeren düşük kalorili bir meyvedir .

Diyet - Beslenme Değerleri
Ejder Meyvesi İçeriği

Ejder Meyvesi 100 gramlık bir porsiyon için beslenme değerleri :

 • Kalori: 52 cal.
 • Protein: 1.1 gram.
 • Yağ: 0.4 gram.
 • Karbonhidratlar: 11 gram.
 • Lif: 3 gram.
 • C Vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 34’ü.
 • Demir: Günlük ihtiyacın yüzde 10.6’sı.
 • Tiamin: Günlük ihtiyacın yüzde 2.7’si.
 • Riboflavin: Günlük ihtiyacın yüzde 2,9’u.

Ejder meyvesi çiğ yenir ve en iyi tadı soğutulmuş olarak verir. Meyve suyu, reçel, şurup, şekerleme, hamur işleri ve hatta şarap haline getirilebilir.

Ejderha Meyvesinin sağlığınızı geliştirmeye başlayabileceği nedenler:

Kalp-Damar
Ejderha meyvesindeki tohumlar, çoklu doymamış yağ asitleri (omega3 ve 6 yağ asitleri) bakımından yüksektir. Bu sağlıklı yağlar aslında trigliseritleri azaltmaya ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Dragon meyvesi aynı zamanda kötü (LDL) kolesterol düzeyimizi düşürürken, iyi (HDL) kolesterol seviyelerini yükselten B3 vitamini içerir. Yüksek seviyedeki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kanser
Ejderha meyvesi, kansere neden olan serbest radikallerin önlenmesine yardımcı olan fitoalbüminler (esas olarak tohumlar içinde yer alır) gibi faydalı antioksidanlarla yüklenir. Aynı zamanda, tümör hücresi büyümesini engellemeye yardımcı olan ve şu anda kanserden muzdarip olan hastaların yaşam kalitesini arttırabilen (yorgunluk, bulantı, kusma, ağrı ve iştah kaybı gibi azalmış semptomlar) yüksek C vitamini seviyeleri içerirler. Ejderha meyvesi, vücuttaki tümörlerin oluşumunda büyük bir suçlu olan zehirli ağır metallerin vücuttan atılmasına da yardımcı olabilir.

Sindirim ve metabolizma
Ejderha meyvesi lif bakımından inanılmaz derecede yüksek!  Ejderha meyvesindeki lif içeriği sindirimi düzenler ve kabızlık ve ishali önler. Yedikten sonra saatlerce karnınızı tam olarak tutmak kilo vermek isteyenler için bir sorundur. Bu egzotik meyve sadece sizi daha uzun süre doygun hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda kilo vermeniz için metabolizma hızını arttırır. Ejderha meyvesi aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur (yine yüksek lif içeriğinden dolayı) ve normal olarak rafine şekerli tatlılar (çörekler, kekler, kurabiyeler, vb.) Yiyerek elde edeceğiniz şeker sivri deneyimlerini yaşamaya yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi
Vitamin C, B1, B2, B3, yanı sıra kalsiyum, fosfor, demir, protein, niasin ve lif arasında değişen ejderha meyve yüksek vitamin ve mineral içeriği, bağışıklık sisteminin işleyişini destekler. Diyetinizde yeterli miktarda vitamin ve mineral bulundurmak hastalanmanızı ve enfeksiyon yakalamanızı önler. Ejderha meyvesinin% 80’lik su içeriği, aksi takdirde bir tür hastalık veya hastalık (ya şimdi ya da gelecekte) olarak ortaya çıkabilen durgun toksinleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Gözler
Ejderha meyvesi sayesinde daha iyi görme yeteneği! Hem düşük ışık (gece görüşü) hem de renk görüşü için gözün retinası tarafından ihtiyaç duyulan karoten formunda A Vitamini içerir. Gece körlüğü ve yaşa bağlı bozulmalar A Vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Sinir Sistem
Ejderha meyvesindeki yüksek B Vitamini içeriği sinir sisteminin en temel yapılarının oluşumunu ve bakımını desteklemeye yardımcı olur. Sinir hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve bizi daha fazla uyarır ve daha yüksek seviyelerde zihinsel berraklık verir. Ejder meyvesindeki kalsiyum, sinir sisteminin işleyişini arttırır. Ejderha meyvesindeki sağlıklı yağlar, beyinde uygun iletken sinyalleşmeye izin veren miyelin kılıfının beslenmesine ve korunmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

Güçlü Kemikler ve Dişler
İyi bir kalsiyum ve fosfor kaynağı olduğundan, ejderha meyvesi kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve doku oluşumu ve onarımında rol oynar. Bu iki önemli element, güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için yakın bir şekilde çalışmaktadır, bu da ejderha meyvesinin kırılgan kemiklerin ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olacak harika bir meyve olmasını sağlar.

Parlayan Cilt
Ejderha meyvesindeki yüksek tohum içeriği, cildimizin görünümünü ve hissini geliştiren mükemmel bir doymamış yağ kaynağıdır. Hemen hemen tüm meyveler, ejderha meyvesi de dahil olmak üzere antioksidan bakımından zengindir ve bu nedenle, bitkisel bitki besinleri açısından zengin bir diyet tüketmek, serbest radikalleri etkisiz hale getirecek ve sadece daha genç görünmeyecek, aynı zamanda cildinizi daha sıkı, daha esnek ve sizi koruyacaktır. güzel sağlıklı kızdırma!

İltihap Giderici
Ejderha meyvesi, eklemlerin tahrişini azaltmaya yardımcı olduğu için büyük bir anti-enflamatuar olarak bilinir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve kötü yaşam tarzı tercihleri ​​(sigara, alkol, uyuşturucu vb.) Nedeniyle vücutta oluşan iltihaplanma, artrit, kanser ve şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklar olarak ortaya çıkan asidik bir ortam yaratır. Sağlıksız yiyecekler yerine (şeker ve fabrikada işlenmiş gıdalar) ejderha meyvesi yediğinizde, gün içinde aklınıza gelen acıların ve ağrıların birdenbire kaybolduğunu göreceksiniz.

Yaşlanma Karşıtı
Anti-aging kremlerini pas geç, binlerce lira tasarruf et ve git ejderha meyvesi ye! E vitamini meyvesindeki yüksek vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra antioksidanların geniş dizileri onu mükemmel bir anti-aging yapar! Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı, sadece fiziksel rahatsızlıklardan (hastalık ve hastalık) değil, aynı zamanda cildinizin yaşlanmasından da sorumludur. Tükettiğiniz taze meyve ve sebzelerle cildiniz daha sıkı ve genç olur.

Ejder Meyvesi Çiçeği
Ejder Meyvesi Çiçeği
 • BÖLÜM: Trakeophyta
 • SINIF : Magnoliopsida
 • TÜR    : Caryophyllales
 • AİLE: Cactaceae
 • GEN:  Hylocereus  ve  Stenocereus

“Ejder Meyvesi” olarak bilinen en yaygın türler:

* Hylocereus Undatus, (kırmızı pitaya)  kırmızı-pembe bir meyve ve içi beyaz.

Yöresel başka isimleri; Night-Blooming Cereus (Gecenin Kraliçesi), Pitaya , Dragonfruit (Ejder Meyvesi) ve Strawberry Pear . Eş anlamlı bilimsel adları: Cereus tricostatus, Hylocereus tricostatus.

* Hylocereus Costaricensis (Kosta Rika pitaya) Kırmızı tenli  ve kırmızı etli.

* Hylocereus Megalanthus (Sarı Pitaya) Sarı tenli bir meyveye ve beyaz ete sahiptir.

Çiçek tomurcuklarının kaktüste oluşmaya başlaması için Ocak ayında veya Şubat başında, sulama bir ay tamamen durdurulur.  Ejder Meyvesi baharın sonu – yaz başlangıcı geceleri çiçek açar, sabah çiçeklenme durur. Çiçekler 30 cm çapa kadar büyür, polenleşme sonrası 12 cm uzunluğunda kırmızı meyveler görülür.

Vietnam’da bir yılda  dönüm başına 3 ton kadar üretim yapmaktadır.