Ejder Meyvesi

Tropik iklim kuşağında yetişen ateşli görünümüyle Dragon nam-ı diğer Ejder Meyvesi ismi yeni duyulmaya başlanmasına rağmen meyvelerin şahı ünvanını ele geçirdi. Şimdilerde biraz pahalı ama, Gazipaşa ve Akdeniz hatta Ege Bölgesinde yeni çiftlikler kuruluyor.

Sarı ve Kırmızı Dragon Meyvesi

Pitaya olarak da bilinen ejderha meyvesi Güney Amerika kökenlidir ve uzun yıllardır tropik Asya ülkelerinin çoğunda yetiştirilir ve ithal edilmektedir. Kırmızı tenli çeşidinin içi beyaz veya parlak kırmızı etlidir. Sarı tenli olan yalnızca beyaz ette sahiptir.

Ejder meyvesinin sunduğu birçok yarar gündemde kalmasını sağlamıştır. Kırmızı tenlisi sarıya oranla daha fazla fayda sağlar.

Ejderha Meyvesi Sağlık Faydaları

Meyvenin varlığının yıllarca bilinmesine rağmen, yalnızca son zamanlarda ejderha meyvelerinin sağlık yararları üzerine araştırmalar yapıldı:

ejder meyvesi

Tip 2 Diyabetli Insanlar İçin Dragon Fruit

Universiti Sains Malaysia’nın Farmasötik Bilimler Okulu tarafından yürütülen ve ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde yayınlanan araştırmaya dayanarak, antioksidan betacyaninler bakımından zengin olan ejderha meyveleri, bu stresi ve diyabeti önleyebilir.

İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 diyabetli hastalarla ilgili başka bir çalışmada, dört haftalık bir süre boyunca kırmızı etli kırmızı tenli ejderha meyvesinin günlük 600 gm dozu verildiğinde, kan şekeri seviyesinde% 19’dan daha fazla bir azalma olduğunu göstermektedir.

Kırmızı etli ejderha meyvesinde bulunan flavonoid antioksidanlar bu azalmadan sorumludur. Tip 2 diyabet hastasıysanız, kırmızı etli ejderha meyvesini yemek glikoz seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Dragon Fruit Kanser Riskini Düşürebilir

Kırmızı ejder meyvesi içindeki kırmızı pigmentler, kanserli hücrelerin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek likopen, flavonoid antioksidanlar ve fitoalbüminler bakımından zengindir.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü eNews’de belgelendiği gibi , kırmızı etli ejderha meyvesinde bulunan fitokimyasal likopen prostat kanserini önleyebilir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz ve kanseri önleme şansınızı arttırmaya yardımcı olmak için bir anti-kanser diyetine devam etmeniz gerektiğini belirtmek önemlidir.

Ek olarak, flavonoid antioksidanlar, gut ve artrit gibi enflamatuar hastalıkları da önleyebilir.

Ejder meyvesi Kolesterolü Düşürebilir

Ejder meyvesi, çözünmeyen ve çözünür liflerin yüksek seviyelerine sahiptir. 100 gm taze ejderha meyvesi size 1 gm lif verir. Kurutulmuş formda, her 100 gram toz veya kurutulmuş meyvede elyaf içeriği daha da fazla 10 gm’dir.

Bu lifler sindirim sistemini iyileştirebilir, bu da vücudunuzdaki diyet kolesterol birikimini azaltacaktır.

Amerikan Uygulamalı Bilimler Dergisi’nde yayınlanan klinik bir çalışmada, kırmızı ejderha meyvesini beş haftadan fazla yemek, toplam kolesterol seviyesinde etkileyici bir düşüş gördü.

Ejder meyvesinin Prebiyotik Etkisi

Bilimsel makaleye dayanarak, ejderha meyvesindeki lif esas olarak oligosakaritlerden yapılır. Bu midede sindirilmez, sağlıklı bakteri olan laktobasil ve bifidobakterilerin büyümesine yardımcı olan prebiyotikler olarak işlev görür.

Doğru miktarda alındığında, bu mikroorganizmalar sindirime yardımcı olacak ve bağışıklık sistemini güçlü tutacaktır.

Ejder meyvesinde Proteinler, Karbonhidratlar ve Kaloriler

100 g ejderha meyvesi, yaklaşık 2.0 g protein ve 9 g karbonhidrat verir, bu da sırasıyla önerilen günlük değerin yaklaşık% 3’ü ve% 4’üdür.

Pitaya, günlük ortalama değerin yaklaşık% 3’ü kadar sadece 60 kaloride (çok düşük)

Bir kilo yönetimi programındaysanız bu iyi bir haber.

Dragon Meyvelerinde Vitamin ve Mineraller

Ejder meyveleri, 100 gm meyvenin 500 mg C vitamini verdiği yüksek bir C Vitamini dozajına sahiptir. Aynı zamanda A, B1 ve E Vitamini içerir ancak daha az miktarda bulunur.

Ejderha meyvelerindeki mineral içerikleri, iyi bir potasyum, magnezyum, çinko ve fosfor dozu içerir. Küçük miktarlarda kalsiyum, demir ve bakır bulunur.

Tüm bu besinsel yararlarla, ejderha meyvesi kendi başına tam bir yemek olabilir.

Dragon Meyve Besin Değerleri

Besinler100g başına Besin DeğeriSağlık yararları
Protein2,0 gDokular oluşturmak ve onarmak, hormonlar, enzimler yapmak ve vücuda enerji salınmasına yardımcı olmak için
Kalsiyum5.7mgGüçlü ve sağlıklı kemikler için
Potasyum57mgKarbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur ve kan basıncını ve kardiyovasküler sağlığı düzenler
Magnezyum28mgVücut ısısını, detoksifikasyon ve enerji üretimini düzenler.
Askorbik Asit (Vit C)500mgBağışıklık sistemini güçlendirir, morlukları iyileştirir ve daha hızlı keser.
E vitamini106 µgToksine karşı koruma, kanı inceler, cilt ve saç bakımında yardımcı olur
Fosfor23mgDoku oluşumu için
Retinol (Vit A)20 µgVücut detoksifikasyonunda cilt sağlığı ve gece görüşünü iyileştirir
Demir3.4mgKırmızı kan hücrelerinin üretimi için ve vücut enerjisi için
Bakır31 µgSağlıklı bir kemik, doku ve tiroid bezi için
Çinko14 mgBeyin fonksiyonunu iyileştirir ve iştahı kontrol eder
Tiamin (Vit B1)48.9 µgEnerji üretiminde ve karbonhidrat metabolize edilmesinde yardımcı olur
Likopen14.35 mgVücudun sağlıklı kalmasına ve serbest radikallerin neden olduğu zararlı hasarlara karşı korunmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir