Ejder Meyvesi Kaç Lira

Ejder Meyvesi Kaç Lira

Her biri 90 lira! Dragon fruit için kampanya başlatıldı
Mersin’in Erdemli ilçesinde bir üretici, şeker hastası olan babası için 680 metrekarelik tarlasında Ejder meyvesi olarak da bilinen pitaya’yı yetiştirmeye başladı. Yapımcılar ” dedi, “talebin yüksek olduğu, buna devam edebiliriz. Ayrıntılar ” burada…

Zaman içinde verimi artıran üretici, meyveleri pazarlamaya başladı. Üretici bu yıl sezonun ilk ürününü her biri 90 liradan İstanbul’a gönderdi.

Katar ve Rusya’ya da Ürün gönderdiğini ifade eden üretici Zeki Akyar, ürünün pazarda büyük talep gördüğünü söyledi.

Yapımcı Zeki Akyar, ” babamın şeker hastalığı nedeniyle Ejder meyvesi üretmeye başladım. Diabetes mellitus olduğunu duydum.
Babam için bir hobi olarak diktim. 680 metrekarelik alanımı üretime hazırladım. Şu anda hem meyve hem de fide satıyorum” dedi.

“Talep o kadar yüksek ki, yetişemiyoruz”

Ürünü Yurtdışına gönderdiğini belirten Akyar, ” bu sezonun ilk ürününü her biri 90 liraya İstanbul’a gönderdim. Bu ürünü büyütmek için tüm üreticilerimize tavsiye ederim.

Talep o kadar yüksek ki, yetişemiyoruz. Ayrıca Yurtdışına meyve ihraç ediyoruz. Katar, Rusya ve Dubai’ye mal gönderiyorum.

Fakat ne yazık ki, talepleri karşılayamıyoruz çünkü üretim bölgemizde fazla bir şey yok.

Erdemli Ziraat odası Meclis Başkanı, ziraat mühendisi Aşkın Şahin de meyve hakkında bilgi verdi.

İç rengi kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşit meyve olduğunu belirten Şahin, “kırmızı bir iç mekana sahip olan ejderha meyvesinin aroması daha çok kivi, muz, ananas ve armut gibidir.

İçinde beyaz olan ejderha meyvesi, bir dağ armutuna, bir armuta ve aynı zamanda bir kiviye benzemektedir.

“Küçük bir alandan büyük bir gelir fırsatı sunuyor”

Şahin, ” böyle bir iklim ve toprak yapısı dünyanın sadece birkaç yerinde var.

Böyle bir ürünün hem erken hem de toprak ve hava koşulları için uygun olması, küçük bir alandan büyük bir gelir elde etme fırsatı da sağlar.

Limon ve domatese alternatif olarak yetiştirilen Ejder meyvesinin üretim alanı ilçede son 10 yılda 100 dekarı aşmış ve üretim yaklaşık 500 tona ulaşmıştır.

Her zaman tüketmek için kullanılmayan Ejder meyvesi, son zamanlarda farklı görünümü, tadı ve sağlık yararları ile dikkat çeken meyveler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Kabuğu yenmeyen egzotik ejderha meyvesi, tadı bakımından kivi ve armut karışımını andırıyor. Kalsiyum, potasyum ve yüksek C vitamini içeriği ile vücut sağlığını koruyan Ejder meyvesi, özellikle diyabeti kontrol eder ve sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

Peki, ejderha meyvesi nasıl yenir? Ejderha meyvesi nasıl saklanır? Ejderha meyvesi nasıl yetiştirilir, faydaları nelerdir? İşte tüm sorularınızın cevapları…

Ejderha meyvesi kırmızı tenli, beyaz Etli ve siyah kimyona benzer tohumlarla süslenmiş bir meyvedir.

Tohumları ile tüketilen bu meyve, egzotik meyveleri keşfetmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

Ejderha meyvesinin seçiminde, yumuşak ve olgun olanlar meyveyi yemeyi kolaylaştırır ve tadı bakımından çiğ olanlardan daha hoş ve güzeldir. Peki, ejderha meyvesi nasıl yenir? ? Ejderha meyvesi nasıl saklanır? Ejderha meyvesi nasıl yetiştirilir, faydaları nelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

EJDERHA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Pembe renkli, oval bir şekle ve kalın bir kabuğa sahip olan ejderha meyvesi, kabuğundan çıkarılarak kolayca yenebilir. Ejderha meyvesini yemek için, ilk adım olarak ikiye bölmeniz gerekir.

Bir sonraki adım, etli kısmı bir kaşık yardımıyla çıkarmaktır. Kaşığı meyvenin kabuğunun kenarlarından geçirebilir ve etli kısmı gevşetmek için aşağı doğru sokabilirsiniz. Olgun bir meyve ise, kabuğundan kolayca ayrılacaktır.

Başka bir yöntem, bir elma gibi çeyreklere bölerek yemektir.

Mucize Meyveler

Günümüz lojistik imkanlarının gelişmesi, elektronik ticaretin yaygınlaşması, sağlıklı besin kaynaklarına duyulan ihtiyacının artmasıyla birlikte biz de üretici olarak aracısız kendi ürettiğimiz yöresel ürünlerimizi sizlerle buluşturuyoruz!