Ejder Meyvesi Üretimi

Toroslar’da Toroslar İlçe Belediye Başkanı Sayın Hamit Tuna, bu tür projelere, öncü çiftçilere, hem öncülük yapması hem de bu tür araştırmalara maddi manevi destek vermesi ile tanınıyor. Yeter ki Toroslar’da Mersin’de Çukurova’da geleneksel tarım zinciri kırılsın, daha artı değeri yüksek ürünler piyasaya sunulsun.

Efendim merhaba

Merhaba Deniz  Tuncay AKKAPILI.

Sayın Başkan, ejder meyvesini tanıtıyoruz. Siz de işin içindesiniz, amaç ne? Toroslar Belediyesi bu tür çiftçilere, bu tür ürünlere neden yönelmek istiyor? Neden zaman ve para ayırıyor?

Evet, üretmek ekonominin temeli. Ülke olarak da üretimden yanayız. Özellikle belediye olarak bütün projelerimizi kendi imkanlarımızla üretme gayret içerisindeyiz ve 2014 yılı 30 Mart ayından sonra özellikle köy olan 32 tane köyün 5 tane beldenin bölgemize bağlanmasıyla üreten ve mücavir alanlar tamamen Toroslar Belediyesi himayesine geçti. Dolayısıyla tabi ki geleneksel bir tarım kültürü var, atadan öteden modellerle insanlar üretiyorlar ama bir de şu var Türkiye’de aslında Tarım Bakanlığı yapması gereken ekili ve dikili alanların tespiti yapmak buna göre çiftçi yönlendirmek. Yani siz ürettiğiniz bir ürünün kendi iç piyasasının dışında daha fazlasını üretiyorsanız, dış pazar bulamıyorsanız toplamını iç pazarda daha az bedelli tüketmek durumundasınız. Onun için ya ürün motifiye anlamında gelişmeye, inovasyon deyin, arge deyin, bir şekilde çalışma yapıp çiftçilerimize yön göstermek durumundasınız. Bunun için de daha iyi genç dünyada belki tüketimi çok fazla olan ama Türkiye’de henüz tanınmamış ejder meyvesi gibi ya da değişik türev mesela, şu anda biz “dikenli incir”den de aşağı yukarı 1000 tane fide ürettik. Bunu bir botanik parkında sırf üreticiye gösterme anlamında hakikaten tüketimini de ve bunun hangi hastalıklara hangi anlamda katkı sağladığını da iyi açıkladığımız takdirde tüketimi de tetiklenmiş oluruz. İşte ejder meyvesi de bizim park bahçeler müdürlüğü bünyesinde, sizin de sıkı sıkıya takip ettiğiniz bir çalışmamız şu anda ekili olan dikili olan bu bitkiler İnşallah çiftçilerimize bunu yön göstermesi anlamında bir lokomotif görevi görüyoruz ve az yerden çok ürün ve çok fazla para alabilme şansı da oluyor. Üreten bir arkadaşımızın ifadesine göre 1000 metrekarelik verimli bir yerde bu işi yaptığınıza aşağı yukarı 100 bin liralık bir satış yapma söz konusuymuş ki; hakikaten ciddi bir rakam yani burada eskiden 20-30 dönümlük portakal bahçesinden o değeri alamazsınız. Yani belki 50 dönümlük yerden dolayı. İşte bu tip daha az yerden daha çok talep gören pazarlama sıkıntısı olmayan ve sadece gıda anlamında değil, kozmetik sektöründe ya da başka endüstriyel sektörlerde de kullanılması yönünde ürün üretilebilir.

Hamit TUNA- Deniz Tuncay AKKAPILI-Ejder meyvesi üretimi

Amaç insanların mutlu olması, amaç üretimden insanların alnının terini dökerek yetiştirdiği bir şeyden kendi hayatını idame ettirebilecek o maddi durumu sağlaması. Onun için çiftçiye yön göstermek durumundayız. İşte Ziraat odaları da aslında bu işlere öncelik etmeli, tarım ilçe ve il müdürlükleri ve bu konularda öncülük etmeli, hele hele sizin gibi hakikaten bu mesleği severek yapan insanların da bu yönde yönetici olması gerekir. Özellikle bu televizyon aracılığıyla bunu vatandaşa ulaştırma noktasında bu bitkinin, bu ürünün tanıtılması yönünde göstereceğiniz bu değerli programınızda.

İnşallah, Biz de Toroslar burda bu bitkinin de yaşam anlamında iklimsel durumu, toprak durumu her yönüyle yatkın bir mevsime sahip Mersin. Onun için alternatif ürün üretmenin İnşallah öncülüğünü edeceğiz. Burada iki tane vatandaşımız şu anda bu işi yapıyor. Ciddi anlamda da özellikle fide satışlarından ve bitkinin yetiştirilmesi ile zaten çok fazla üretilmediği için pazarlama yönünde de sıkıntı yok. İnşallah böylelikle biz de dikkat çekmek farkındalık oluşturmak ve yeni bir yol haritası çıkartmak niyetindeyiz. Çiftçimize İnşallah katkımız olur diye düşünüyorum.

Hamit TUNA- Deniz Tuncay AKKAPILI-Ejder meyvesi üretimi

Teşekkür ederim. Tüm Türkiye’ye çiftçisi ve ailesine bunu sunuyoruz. Çiftçi bir ailenin çocuğusunuz, kendiniz de çiftçilik yaptınız. Mersin çiftçisi ve Türk çiftçisinin kurtuluşu için hani biraz da dardayız Allah var, ne öneriyorsunuz? Bir de Toroslar Belediyesi’nin çok kıt kaynakları var? Bir ilçe belediyesi, buna karşın ar-ge’ye önem veriyorsunuz, çiftçinin gelişmesine önem veriyorsunuz. Herşeyin para olmadığını sizin için de yani çiftçiye para vermekten ziyade sizin çok önemsediğimiz bir şey var. “Balık tutma” biraz bundan söz eder misiniz?

Evet ya, biz de çiftçi bir ailenin çocuğu gibi hala narenciye üretimi ve son zamanda nektarin üretimi yapıyoruz. Mesela ben bir greyfurt bahçemi söktüm 5 dönümlük bir nektarin bahçesi yaptım ve 5 dönüm yerden bu sene şükürler olsun 25 bin lira gitmeyi kâr elde ettim. İşte tabi herkesin de bu yönde aynı cins ürünü üretme yönünde teşvik ederseniz o zaman orası da tıkanacak. Yani bizim köylerimiz de şöyle bir şey var; komşusundan gördüğünü uygulayan bir modeli tercih eder ama, bilimsel anlamda demin de ifade ettiğim gibi ekili dikili alan tespiti yapıp buna göre ihtiyaç tespiti şart. Tarım ilçe, gıda tarım il ya da çiftçinin hakikaten Güven duyduğu bir yapıdan bunun merkezi olarak idare edilmesi lazım, onun için biz hakikaten araştırma içerisindeyiz çiftçi mutlu olsun. Bu işi bırakmasın istiyoruz çünkü; hakikaten narenciye artık para etmiyor. Narenciyenin türevi olan cinsleri erken olan limondan ya da mandalina ya da geç olanın cinsleri çünkü; dönem içerisinde herkesin narenciyesi aynı anda yetiştiği bir ürünü yetiştirdiğiniz zaman hakikaten belki giderini bile karşılayamama pozisyondasınız. Çünku tarım girdi maliyetleri çok arttı, fiyatlar aynı hatta daha altında. Dolayısıyla buna bir çözüm bulmak lazım.

Burada rakip kim oldu? Rakip Mısır oldu. Nil nehri kenarında yapılan o kadar bahçecilik ve hakikaten Türkiye’nin tarih öncesini ciddi anlamda baltaladı. Bundan dolayı biz de alternatif ürünlere bakmamız lazım. Üreteceğiz, üretmezsek işsizlik çoğalıyor yani çiftçi çiftçiliğini bırakırsa, şehre gelmek durumunda kalıyor. O zaman evlatlarına çocuklarına bir iş bulmak durumunda kalıyor. Yeniden üreten insanları aktif kılmak, onlara moral motivasyonu uygulamak, gerekirse destek vermek ki; bu anlamda tarım bakanlığı biraz daha da arttırması lazım.

Üretimdir bizi kurtaracak olan, üretimdir en kaliteli ve daha değerli ürünleri bir şekilde üretmemiz gerekir ki bize yakışanı biz yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince tabi ki tamamen bu değil bizim işimiz ama, sizin gibi böyle vizyon açacak ufuk katacak çiftçilerimize insanların da katkısıyla biz de kendi elimizden geldiğince destek olmak suretiyle çiftçiye yeni yol haritaları çıkartmak. İnşallah bunda da hep birlikte başarılı oluruz.

Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum ve gerçekten ejder meyvesi bu görüntü olarak hakikaten tadı da mükemmel ben kendim bizzat tatlım. İnşallah bunu geliştireceğiz. Sevdalı olan bir de çok fazla yeri olmadığı için üretimi noktasına 1 dönümlük, 2 dönümlük yerlerde yetişiyor ve onu da sağlayacak birçok kişimiz var. İnşallah bunu Mersin’e has bir ürün şeklinde getireceğiz.

Evet teşekkür ederim sayın Hamit Tuna mütevazı davranıyor, aslında alçakgönüllü bir bütçeleri olmasına karşın çiftçiye balık tutmasını öğretmek yani ne ekilecek? ne biçilecek? nasıl daha çok kazandırılacak? az yerden daha çok verim nasıl alınır?

Toroslar Belediyesi de Sayın Hamit Tuna ‘da bir çiftçi çocuğu olarak buna öncülük etmeye çalışıyor değerli izleyiciler sayın başkanın da söylediği gibi  bizi kurtaracak olan üretmektir, hem başka milletlerin önüne geçmek, ekonomik olarak sosyal ve kültürel olarak hem de kendi insanımızı işsizlikten kurtaracak şey üretmektir. Türk çiftçisine yakışacak olan da üretip toprağına küsmemektir. Daha çok kazanmak, daha çok paylaşmaktır.

Ali TEMUÇİN, sizi bir tanıyalım; siz de bu​​ projenin içinde proje ortağısınız nasıl oldu?

Ya ben işte 7 sene öncesine kadar yani kuafördüm. Mersinde ilk mesleğim kuaförlük fakat, 5 sene önce bir arkadaşla amatör olarak bu işe başladım çok sevdim ya gördüm, meyveyi falan bir de bahçeye olaylarını seviyorum. Evde yeşilliği seviyorum hoşuma gidince bir şeyler yapayım istedim. Mesleği de bırakınca sonra 4-5 sene böyle daha doğrusu amatörce bir çalışma yaptık. Sonra Zeki ÇOBAN arkadaşı buldum. Baktım ki çok profesyonel bu işte. Benim de bir bahçem vardı Mersin’de. Ufak bir bahçem, fidelerim falan vardı. Daha sonra teklif etti sağ olsun; dedi gel ben sana yardımcı olurum hem de birlikte yapalım dedi. Benim de çok hoşuma gitti, şimdi birlikte bu işi götürmeye çalışacağız inşallah.

Deniz Tuncay AKKAPILI- Ali TEMUÇİN – Ejder meyvesi üretimi

Siz önce bahçeniz vardı, ejder mi yetiştiriyordunuz?

Evet, küçük bir bahçemiz vardı. Biz üç dört senedir bir fide bulduk yani fideden böyle bir şeyler yapmaya çalıştık. 3 sonra da biraz başarılı olduk, meyve aldık fakat; burayı görünce ben 2000 yılından beri arkadaşın bu işi yaptığını öğrenince dedim yani illaki bizden daha tecrübeli olduğu için birlikte yapabilirsek çok iyi olur düşüncesiyle..

Ali Bey şimdi siz bu meyveden yetiştirip piyasaya sattınız mı?

Yok satmadık.

Ne yaptınız?

Dostlara ikram ettim, yani bu işi başarabileceğimizi kanıtladık en azından.

Bir dakika şimdi tamam buraya kadar iyi ama bundan öncesi ve sonrası var. Para kazanmak için yapılıyor bu, artı değer oluşturmak için yapılıyor.

Evet onları da tabii göz önünde bulunduruyoruz. Kolay gibi gözüküyor ama teferruatlı tabii ki de bakım işleri var. Bunun yanı sıra tabii ki biz yapay olarak hiçbir şekilde gübre kullanmıyoruz. Organik olarak yetiştiriyoruz, o açıdan da haşeretlere karşı da bir ilaç kullanılmadığı için tabii ki orada çok büyük avantajlar var.

Bunun adı sanı ne? Yerel dilde ne diyoruz uluslararası dilde adı nedir bu bitkinin?

İngilizcede “dragon fruit” geçiyor Almanca’da Avrupada “drahın furut” geçiyor, İnternasyonel olarak “pitahaya” olarak geçiyor, Vietnam da da “teng long” olarak geçiyor bunun adı. Ben çünkü Vietnam da tanıdığım için tabii ki o adı unutamam. Tabii ki teng long gerçekten çok üretilen ve Amerika’ya senede tonlarca satan bir meyve olduğu için bizde bunu Avrupa’ya Avrupa’da tanınmış durumda en azından Avrupa yakın olduğu için Avrupa ‘ya bunları ihraç edebiliriz diye düşünüyorum tabii ki.

Düşünüyorsunuz, şimdi ben biraz şaşırıyorum, konuştukça açılacağım; hala düşünüyorsunuz. Bunlar kaç yıllık bitkiler? Mesela çeliği ne diyoruz fideyi indirdiniz, kaç yıl içerisinde meyveye oturuyor? Fideyi, çeliği indirdiğimiz zaman 2 senede büyüyor, meyve verecek duruma geliyor 3 senede meyvesini almaya başlıyoruz.

Duralım, başladınız; bir ağaç mı diyeceğiz kök üzerinde kaç meyve oluşuyor?

Çok dallar verir onları bakımlı bir şekilde budamak gerekiyor çok önemli tabii ki o detayları daha derine inmek gerekiyor. O budamalar doğru yapıldığı sürece meyve verimi de ona göre çoğalıyor.

Bir meyve bir tanesi kaç gram gelir?

Bir tanesi 300 gramla 900 gram 1 kiloya yakın meyve yetişiyor.

Şimdi bir kök üzerinde bir mevsimde kaç meyve oluşur?

Şöyle diyelim biz kesin olarak kanıtlanmış elimizde şu anda verirler yok ama bizler fide diktiğimiz için seri üretime gelecek sene başlıyoruz. Bu sene şuradaki görmüş olduğunuz alanı sera yaptırıyoruz. Seri üretime gelecek sene başlayacağız. Vietnam daki aldığımız bildiğimiz şeylere göre çok güzel bir ticari getirisi var.

Güzel ama şimdi bir dakika demek ki burası fide üretiyor. Meyveden ziyade fide üretiyor.Kime üretiyor?

Kendi selamınızı büyütmek için önce fideleri üretiyoruz.

Bir dakika önce fide kendiniz için mi?

Tabi tabi kendimiz için yani şimdi iki dönüm seramız var bu senenin sonunda 5 dönüme çıkmak için kendimiz önce fide yapıyoruz.

Peki bir taraftan da mevcut fideleri meyve için diksseniz olmaz mı?

Olur tabii ki olur. Ben 2015’e kadar yurtdışında kaldığım için zamanım kısıtlı olduğu için bu alanı istediğim gibi değerlendiremedin. Bu sene o seri üretime gideceğiz ve bütün bilgiler bizde mevcut olduğu için şu anda 10 dönümlük 20 dönümlük fidelerimiz var. Bunları tabii ki aynı zamanda bir de seri üretime geçmeyi düşünüyoruz.

Şimdi yavaş yavaş geç anladım. Peki niçin serada yetiştiriliyor? Serada seri üretimde mi olacak?

Serada olmasının nedenleri; yağmur yağdığı zaman arka arkasına birkaç gün o kaktüs fidelerini çürütebiliyor ve kışın da 1. ayda 2. ayda ve 3. ayda soğuktan korunması için seralara ihtiyacımız var. Çünkü o soğuktan bu defa da donma ihtimali var. O açıdan kullanıyoruz, yazın gördüğünüz gibi her tarafını açıyoruz. Seraları sadece yağmurdan ve kış soğuğundan korunması amacıyla bulunduruyoruz.

Şimdi Ali bey’e de soralım hanginiz biliyorsanız; ömrü kaç yıl? Biz buna ne diyeceğiz şimdi ejder mi? yabancı ismi ne diyelim şimdi konuşurken pitahaya diyelim mi?

Ama burada geçerli olan ejderha meyvesi diye bize daha kolay geliyor.

Evet yani mesela internette ? ejderha diye mi biliniyor, Türkiye’de?

Ejderha meyvesi olarak biliniyor ama uzak Doğu’da pitahaya Avrupa Amerika’da öyle biliyor. Peki şimdi pitahaya kaç yıllık ömrü var? Yani meyve versin diye toprağa indirdik, kaç yıl tam verim veriyor?

Toprağa indirdik ilk sene 130- 140 cm boyunda kesiyoruz. Kesince dala biniyor. Her kökten 5 dal alıyoruz. 5 dal hepsi 3 periyot 4 periyot birer meyve veriyor. Lakin bizim ekim durumumuz şu; bir taş direğe 4 tarafından ekiyoruz.  4 tane fide etmiş oluyoruz. 4 fide 1.30 dan 1.40 dan kesildikten sonra düşün 4 taneden 5 dal çıktığında 20 dal. 20 dalın her biri birer tane meyve vermiş olsa ki bu 4 periyot veriyor Kasım’a kadar.

Bir dakika öyle mi şimdi? Domates, hıyar gibi patlıcan gibi birden çok kere hasat mı yapıyoruz?

Tabi 4 periyot veriyor, 4 defa hasat alnıyor.

Yani bir dakika kısmen 7 defa da. Şöyle bir kökü konuşalım , bir kök bir mevsimde 4 meyve verir. Bir meyve 500 gram olsa 4 meyve yani bir kökten bir yıl 2 kilo alırız en az.

Peki iyi mi bu şimdi bak bir dakika bu üzüm olsa 10 -15 -20 kilo alabilir.

Bu ağaç gibi yani dallar gittikçe seneler gittikçe dallar vermeye devam ediyor.

Aynı kök üzerinde ve sarmaşık gibi sarabiliyor. Yani bu köklerin sonu yok.

Bir dakika siz tabi oradan alıp tekrar köklendirme ve…

Yok bu yan dallar tabii yani köklerden veyahutta ne dediğimiz bodur dallar vardır ağacın en altlarında ağacı beslenmesine engelleyen onları alıp fide yapıyorsunuz.

Zeki Çoban Bey bu kadar araştırmışsın şimdi izleyicide ÇifçiTv ailesi izliyor. Diyelim diktik bunu.

İkinci üçüncü yıl verime oturdu. Ben  üzerinde belirli bir sayıda yeteri kadar meyve bölümlerinin yeri ve gözleri oluşur, evet o gözler de zaten 12 sene sonra o da görevini tamamlıyor ama arkasından yeni dal vermiş oluyor o yeni veren dallar zaten otomatikman gelecek senelere kat kat meyvesinin yükselten pozisyonlara geçiyor.

Şimdi peki bu meyvenin burada tam henüz aydınlanmadı mesele; tekrar soracağım ama satış fiyatını Avrupa’ya Amerika’ya gelirken kilogram fiyatı mı? Tane fiyatı mı? satış fiyatı nedir? bizim için işimiz için böyle çekici olan şey ne olacak?

Şimdi Amerika tabii ki bunu tonlarca Vietnam dan Malezya’dan ithal ediyor, alıyor. Avrupa artık bu meyveyi tanımaya başladı. Benim söylediğim gibi oraya organik yetiştirdiğimiz için organik süpermarketler Avrupa’da gündemde ve çoğalmakta her gün. Biz de organik satacağımız için hiçbir sıkıntı görmüyoruz ve fiyatları da normal fiyatın üstünde gidiyor; normal fiyatı bir senedir Vietnam’dan gelen 250 gramlık veya 300 gramlık eşdeğerler şu anda 2.99 veya 2 euro civarında. Organik olduğu zaman bizim daha önceki söylediğim gibi bizim meyveler hem büyük olduğu için hem de organik olduğu için kilosu 10 Euro’ya falan.

Üretime geçmek istiyoruz serada yapacağız bunu. Bir dekarda kaç bitki olur? Kaç bitki olması lazım? Nasıl dikilmesi lazım?

Normalde bir buçuğa 3 metre dikilmesi gerekiyor. Çünkü her bir dalın bir bir buçuk metre uzadığını düşünürsek 3 metreden böyle dalları ara bırakmamız gerekiyor.

Onu bağlıyor musunuz bir şeyle?

Tabii sürekli bağlanıyor, yani bu normalde yazın Mart’ta Nisan’da başlıyor büyümeye, günde iki buçuk santim 2 santim büyüyor. Ağaç büyüdükçe onları bağlamamız gerekiyor. Ektiğimiz direklere.

Kaç yaşında meyve olgunluğa erişir? Meyve veriyor?

Tam olarak 2, fakat 3de muhakkak %100 meyve alabiliyorsunuz.

Zeki Bey burada siz daha çok amacınız birinci amaç fide satışı mı? Üretip fide mi satmak istiyorsunuz? Yoksa meyve mi?

Bizim amacımız meyve üretimi tabii ki aynı zamanda fideyi de yapmaktı. Söylediğim gibi ben yurt dışında kaldığım için seri üretime gireceğiz ve meyveleri tabii ki daha çok meyveye ağırlık vereceğiz.

Peki bir dekar sera alanından kaç kilogram düşünüyorsunuz? Ne kadar bir ürün elde edeceksiniz?

Bir dönüm oluyor. Bir dönümde 800 tane ağaç fidesi dikeceğiz. İlk senede tabii ki bu meyve oranı tam çünkü fidelerimiz yeni dikildiği için dört dörtlük şey alamayacağız ama 2 sene de ona vermiş olduğu 400-500 ilk sene de ondan sonra ikiye üçe katlayacak.Sene sene daha fazla meyve verecek.

400-500 adet mi? kilo mu?

400-500 adet. ilk senede.

Şimdi ben hep şeyin peşindeyim; bir iki sene bu doğru buda aslında hesabın içinde ilk sene ama tam meyveye oturma dediğimiz 3. yıl mı?

3.yıldan sonra yani 4.yılda onu ikiye katlıyor, ondan sonra üçe katlıyor. Çünkü dallarda aynı zamanda eski dallarda çoğalmış oluyor, eski dallardan o boş olan yerlerde tabii ki budamalar da iyi yapıldığı sürece bunlar meyveye dönüştürülebiliyor. Bunlar çok önemli tabii ki..

Şimdi soru şu; izleyici tabi, çiftçi ekonomik üretim ve karlı bir satış görürse yönelir değil mi bir ürüne? Şimdi bu anlattığınıza bakıyorum; hıyar üretimi, domates üretimi, patlıcan üretimi, hatta serada üzüm üretimi, bu da başladı ona göre avantajda karlı yanı var mı? ya da meyve üretimine göre serada?

Bana göre tabii ki var.

Hesabını yapmış olmalısınız.

Yaptık ama yani şimdi kesin bir rakam çıkaramıyoruz ama bizi memnun edecek bir rakam olarak görüyoruz.

Zeki Bey şimdi satış garantisi var mı? diyelim 2 yıl sonra elinizde 1 ton 2 ton 3 ton ejder meyvesi var. Pazarda alıcısı var mı?

Mesela İstanbul’da çok büyük talep var. Biz geçen senelerde arkadaşa verdik, o arkadaş deneme mahiyetinde bunu İstanbul’a sundu. İstanbul’dan şu anda şu anda hale istiyorlar. Tabi ki o seri üretime geçilmediği için İstanbul’a tam kesin bir şey şu anda fiyat konusunda mutabık kalmış değiliz. Ama Avrupa’da ben Market çalıştırdım için tabi ki orada da “grosan” dedikleri halde çok tanıdık olduğu için oradan talep var.

Ejder Meyvesi Mersin

Evet demek ki yani elde de şimdi ürün olsa 3 ton, 5 ton Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya satabileceksiniz.

Evet imkanımız var, o diyaloglarımız da var, devam ettiriyoruz.

Peki bunun için bir şey soralım. Şimdi diyelim iklim isteği izleyici şimdi merak ediyor her yerden bizi izliyorlar Türkiye’nin her yerinden Avrupa’nın birçok yerinden. Hangi iklimler uygun bunu yetiştirmek için? Yani sıcaklık isteği, nem isteği, su isteği nedir?

Tabi ki biraz nemli olması lazım subtropikal seviyor bu; nemide ağrıyor çünkü yapıyoruz denetliyoruz ve Akdeniz’in sahil bandında denemeleri yaptık orada da iyi veriler aldık. Tabi ki ileriki tarihlerde oralarda da seralar yapmayı düşünüyoruz.

Şimdi siz diyorsunuz ki kimyasal gübre ilaç büyütücü vesaire kullanmıyoruz? Bitkinin temel besin elementi isteğini nasıl karşılıyorsunuz ve bu bitkinin hastalık ve zararlıları yokmudur? Varsa nasıl mücadele ediyorsunuz?

Bu çok güzel bir soru. Şu ana kadar 2000 yılından beri biz üretiyoruz. Kısmen bazı sıkıntılar oldu. Bu kil toprağı seviyor, kireci seviyor, zaten kemiklere ve göze faydalı meyveleri. Gübre olarak ta biz sığır gübresi veriyoruz. O çok önemli bir şey organik olarak sığır gübresini kullanıyoruz. Toprak ta su da çok önemli tabii ki. Buradaki sular bu meyvelere çok yarayışlı, kireçli toprak olduğu için o açıdan da çok şanslıyız.

Siz böyle bir girdiniz çıktınız. Ben Ali Bey hemen size sorayım. Her bir meyve son yıllarda “şuna yararlı, buna yararlı” diye, böyle medyatik şeyler var. Gerçeği de var, abartısı da var. Bu ejder meyvesi veyâ (dragon fruit)  benim dilim bu ikisine dönüyor niye yararlıymış? Yani tüketiciyi nereden ikna edeceğiz şunu ye. Tadını bilmiyorum belki var mı biraz tattıracak mısınız? Tamam tadını öğreneceğiz.

Antioksidan olması var, şekere çok faydası olduğunu duyduk ki şu son zamanlarda biliyorsun şeker hastalığı baya bir yükseldi. Türkiye’de ilk bize cazip gelen oydu, yani şeker hastalığına falan çok iyi geliyor.

Antioksidan oluşu iyi, evet antioksidan olması, şeker hastalığı tabii biz söyleyelim ama birçok meyve sebze için söylenir ama yine de tıbbın bilgilerini takip etmek lazım. Önemli olan odur, ama duyuyoruz. Başka bir şey var mı? Şekere iyi geldiği ve kemiğe faydalı olduğunu. Zaten o bilgileri ben öğrendim ve göze faydalı olduğunu öğrendim. Çok önemli bir gerçi güneşte kaldığın zaman o vitamini alabilirsin ama bazı kişiler toprak yer vitamin eksikliğinden ileri gelen bir şeydir bu. Bu meyveyi yese o ihtiyacı duymayacaktır çünkü; içinde o vitamini barındıran mineraller var vitaminler var.

Şimdi biz tabii izleyiciye ekran aracılığıyla tattıramayız ama belki biraz anlatırız. O da şu biz kavun yeriz, karpuz yeriz. Elma, mandalina, portakal bizim böyle meyvelerimiz var. Yenidünya.. Bunun tadı Zeki Bey, nasıl bir tat? şeker oranı nasıl?

Şeker oranı düşük. Biz geçen senelerde bizim tanıdıklara verdik onlar da şeker olduğu için onlar hiçbir şekilde rahatsız olmadığını ve çok iyi geldiğini söylediler.

Damak zevkine, bizim devam zevkimize nasıl?

Çok şekerli değil, çok tatlı değil, buzdolabında konulduğu zaman çok güzel bir tat veriyor, soğuk yenildiği zaman hoş bir tadı var. Ha, tadını soracak olursanız; onu şimdi yiyince anlarsınız.

Öyle, bir şeye benziyor mu? Yani şimdi izleyici merak edebilir bir şeyin tadını andırıyor mu?

Değişik tatlar andırıyor, evet ama çok aromalı bir şey değil. Yani bu anlattığınız meyvelerle alakalı olan bir şey değil ama çok değişik ve güzel bir aroması var. Mesela iki çeşidi var zaten bunun içi kırmızısı, beyazı hepsinin ayrı ayrı çok lezzetli.

Peki her tarafı yani kabuk dahil yeniyor mu?

Karpuz gibi ikiye bölüp kaşıkla da yiyebiliyorsunuz, çok yumuşak bir meyvedir. Dilim dilim yiyebiliyorsunuz.

Armut sulu gibi değildir tabii ki o gibi suyu yok, kiviye benzer içinde çekirdekleri vardır ama bunun çekirdekleri daha böyle gevrek ekmek çıtır gibi böyle  ısırdığınız zaman kıtır kıtır eder.

Bizim kavun çekirdeğini aldırır mı?

Yok bunun ki yeniliyor, rahatsız etmiyor. Çok güzel yenilişi var.

Zeki Bey çekirdekten de tohumdan üretim yapılıyor mu?

Tabi yapılıyor, biz çekirdeklerinden de yetiştiriyoruz, yalnız çekirdekten yetiştirilen fideler 7 sene sonra meyvesini verdiği için bu süreç uzun gelebiliyor. Biz genelde fideden çoğaltıyoruz ama aynı zamanda çelikten ve çekirdekten de yetiştiriyoruz.

Peki şimdi çiçeklerini gördük arkadaşım onları gösteriyor. Çiçeğin ömrü, döllenme tozlaşma süresi ne kadar? Bunun için arı, rüzgar ve başka şey gerekiyor mu?

Tozlaşma için altıncı ayın 7.ayın 15’inde tomurcuk vermeye başlar, bir hafta sonra büyür 2. haftada açma durumuna gelir sonra çiçeğini açar. Akşam sekize doğru çiçeğini açar geceleyin eğer ki açıksa mümkünse açık havada bunu yarasalarda tozlaşma vazifesini görür. Çiçekleri tozlu tozlu açtırıyor ve sabah saat 5’te 6’da 7’de arılar gelir, aynı zamanda tozlaştırma saat 8’den sonra 9 dan sonra da çiçek kapanmasıyla görevini bitirmiştir. Döllenme işi bitmiştir. Ondan sonra da yavaş yavaş meyve artık yol almıştır.

Yani bizim diğer şeftalide, elmada, armutta olduğu gibi çiçek uzun süre çiçeklenme devam etmiyor. Yani açtığı andan itibaren bir gece ömrü var. Bir gece ömrü var, evet çok güzel bir görünüşü var. Akşam açıyor, sabah sönüyor. Yani gündüz açma ihtimali yok, 11’de 12’de yok. Hava kararırken açıyor hava aydınlandığında sönüyor.

Orada bir döllenme, tozlaşma oldu oldu, olmaması mümkün mü?

Daha rastlamadık.

Yani bakın şöyle; akşam açtı sabah kapandı, ama meyve olmadı, döllenme olmadı, olasılık yok mu? Döllenmemiş meyve yok mu?

Hafif bir sallantı bile yeterli çünkü; dışında o kadar erkek polenler var ki tozlaşma şeyleri var onlar hafif sallantıda bile seraya içeri girdiğiniz zaman o kokuyu teneffüs edersiniz zaten. O otomatikman o hafif bir kıpırdama bile yeterli onların döllenmesi için.

Şimdi serada arkadaşım da gösteriyor tenekelerin içerisine gitmişsiniz, normalde serada üretime geçtiğiniz zaman mı toprağına mı indireceksiniz? Yoksa bir şeyin içerisinde mi kalacak?

Ejder Meyvesi Mersin

Biz sera toprağına indireceğiz. Bu geçici bir uygulama olduğu için mecburduk bu şekilde yapmaya çünkü burada gerçekten de fideleri yeteri kadar büyütmemiz gerekiyordu. Belirli bir ölçüde, o ölçüye ulaştık ve üzerinde. Şu anda zaten onun içinde yeni kurulan seraların içine normal Vietnam daki gibi toprağa indereceğiz ama, Malezya’da da bunun şeyler içinde yetiştirildiğini ben gördüm.

Yani topraksız olarak üretilebilir.

Topraksız demeyelim, toprak içinden bir şey içine saksılar içinde.

İşte ona herhalde topraksız tarım diyoruz, yani bir şeyin içerisinde, hazır toprağın içerisinde de yetiştirilebiliyor.

Mersin Toroslar ilçe belediyesi park bahçeler müdürlüğü’ne hem Hamit Tuna sayın başkan hem park bahçeler müdürü İbrahim Erdinç Bey onlara ulaşabilirsek; İbrahim Bey bizi buraya öncülük yaptı getirdi. Burada da önce çiftçiler var. Hamit Tuna bey’e de ulaşmaya çalışıyoruz. Bir görüş alacağız çünkü şunu biliyorum ben Bir ziraat mühendisi ve gazeteci olarak Toroslar belediyesi bu tür inovatif buluş içeren Toroslar’a seçenek olabilecek Ekim desenine seçenek olabilecek; az girdi ekonomik girdi, yüksek çıkış, yüksek ürün bedeli Türk çiftçisinin Mersin Toroslar çiftçisinin daha çok kazanması bütün insanların bunun peşinde arge yaptıklarını biliyorum. Park bahçeler müdürlüğünün 2-3 öncü çiftçi de bulmuşlar projeyi daha da zenginleştiriyorlar ve dışa açıyorlar. Bir gezelim bakalım ejder meyvesi diğer adıyla dragon fruit, uluslararası adıyla pitaya, pitahaya ve çekici bir ismi var görüntü çok çekici değil ama meyveyi görelim bakalım o nasılmış beraber izleyelim.

Ali TEMUÇİN arkadaşımız, Zeki ÇOBAN arkadaşımız bize keserken bir ayrıntı söylediler; metal bıçak kullanmıyoruz dediler, biz burada genelde de böyle olmasını istiyoruz çünkü organik bir ürün oksitlenmesin. Seramik bıçak kullanıyoruz onu da söylüyoruz diyor. Şimdi kesecekler, tadına bakacağız. Gerçekten hafif bir tadı var. Çok şekerli bir şey değil. Bir de zaten sevdim çünkü Beşiktaşlı. İçi Beşiktaş, dışı başka. İçi Be​​şiktaş’lı, egzotik çekirdekleri de rahatsız etmeyen, bir güzel ve hafif, yani sanıyorum şimdi arkadaşlar araştırdı ya da biz araştıralım sindirim için mide ve sindirime de iyi geldiğini en azından yemek kolaylığı açısından. Sindirimi kolay. Şimdiden hissettim tadı güzel, denemeye değer, dragon, ejder ya da Pitaya. Zeki ÇOBAN Bey de bunu böyle kalpten söylüyor, pitaya ile ilk tanıştığı için. Şimdi buradan bu lezzetten tatmanızı tekrar söylüyorum. Bir bunun bir tadına bakın.

Toroslar belediye başkanı sayın Hamit Tuna’ya, park bahçelere gidip bu projenin neresinde ve niçin yer aldığını gelecekte bu tür projelerden Toroslar ve Mersin halkı için Çukurova halkı için neler beklediklerini kendilerine soracağız. Dragon meyvesini, bitkisini sizlere tanıtmaya gayret ettik.

“Çukurova’da Tarım”dan bugünlük bu kadar, hoşçakalın.

Özet
Ejder Meyvesi Üretimi
Makale
Ejder Meyvesi Üretimi
Açıklama
Ejder Meyvesi üretimi, tohumdan, çelikten üretim, pazarlama, Nasıl yenir gibi güncel sorulara Mersin'li üreticiler Ali Temuçin ve Zeki Çoban cevap veriyor. Toroslar Belediye Başkanı Hamit TUNA Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği hakkında bilgiler veriyor.
Yazar
Yayıncı
Mucize Meyveler - Çiftçi TV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir