Ejder Meyvesi Yetiştirme Notları

ejder meyvesi kaktüsü

Ejder meyvesi, görmüş olabileceğiniz en büyüleyici, en ateşli görünümlü olan meyvelerdir. Bu parlak pembe, meyveler aslında basit bir kaktüs meyvesidir.Sıcak bir iklim yeterli alan olması koşuluyla, evde bir ejder meyvesi kaktüsü yetiştirebilirsiniz. Pitaya meyve vermezse ne yapılır? Ejder meyvesinin gelişmemesinin nedenleri ve meyve vermesi hakkında bilgiler vereceğiz.

ejder meyvesi, ejder meyvesi üretimi. alanya,gazipaşa,manavgat, mersin

Pitaya’nın meyve vermemesinin olası nedeni, yetersiz büyüme koşullarıdır. Ejder meyvesi kaktüsü tropikal bir bitkidir, yani ısıyı çok sever. Ülkemizde en iyi uyum sağladığı üretim sahaları, Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Kumluca, ve Mersindir. Sıcaklıklar 18 C altında ise, çiçek oluşması bile mümkün değildir. Eğer soğuksa, bitkinizi içeride tutun veya daha iyisi çiçek ve meyve üretimini teşvik etmek için bir seraya taşıyın.
Sık karşılaşılan bir başka sorun da ışıktır. Bir pitaya meyvesi için çok fazla ışığa ihtiyaç duyar ve özellikle de sizin yeriniz kapalı alandaysa, yetmiyor olabilir. Bitkinizin günde 6 saat güneş alacağı bir noktada olduğundan emin olun. Gün ışığı iç mekanlarda zor ise, bunun yerine parlak ışıkların altına yerleştirin. Ayrıca ejderha meyvenin rutubet eksikliği nedeniyle meyvenin oluşmaması da mümkündür. Bir kaktüs olduğundan, birçok yetiştirici pitaya’nın fazla suya ihtiyacı olmadığını varsayıyor.
Aslında, toprağının sürekli nemli tutulmasını ve haftada yaklaşık 2,5 cm su verilmesini seviyor. Ejder meyveleri genellikle yalnızca yazın günlerin uzun olduğu zamanlarda gelişir. Eğer kışsa, meyveleri görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, yukarıdaki elementleri arttırarak meyve mevsimini biraz uzatabilirsiniz.

Pitaya kaktüslerinin olgunluğa çabuk ulaşması ve uygun özenle 20 ila 30 yıl meyve vermesi beklenir. Bitkilerin uzunluğu 12 metreye ulaşabilir. Meyve vermeyi teşvik etmek için, kaktüsünüze tırmanması için uzun ve sağlam bir destek vermelisiniz. Daima hasarlı veya ölmekte olan dalları koparın. Daha fazla yana büyümeyi ve meyve gelişimini teşvik etmek için en üst dalların uçlarını budayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir