Ejder Meyvesi Haberleri

Ejder Meyvesi Fiyatı
Türkiye’nin ilk tropikal meyvesi Ejder Meyvesi. 2018 yılında Gazipaşa üretim sahasında tescil edildi.

TV gündeme getirdi 30 Ağustos’ta sarayda düzenlenen bir resepsiyon vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlediği resepsiyon, o Resepsiyonda en çok o orada sunulan, ziyaretçilere resepsiyona katılanlara sunulan menü gündemdeydi. Çok tartışıldı; Ejder suyu, o menüde yer alan Ejder suyu iki gündür tartışma konusu bizde bu konuyu irdeledik. Az sonra bununla ilgili bir bağlantımız olacak, bu Ejder suyu nedir Ejder Meyvesi nedir? Doğal olarak hem sosyal medyada hem kamuoyunda büyük bir merak uyandırdı. Ejder suyu olarak tarif edilen içecek aslında ejder meyveli smoothie. Şimdi bakalım Ejder meyvesi olarak bilinen pitaya neymiş? Tropikal bir meyve olan Ejder meyvesi diğer bir adıyla pitaya, Dragon Fruit Ejder meyvesi, Çilek Armudu ve kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Ejder yüzyılı aşkın bir süredir Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyve. Ülkemiz Mersin ilinde de yetiştirilmeye başlanmış. Bol miktarda likopen içeriyor, pitaya likopen etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor, pitaya meyvesi yüksek C vitamini potasyum kalsiyum ve magnezyum da içeriyor. İçerdiği besin ve mineralleri itibariyle gözleri kuvvetlendiriyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için de oldukça yararlı, cinsel gücü artırma da da oldukça etkili bu meyve. İçinde bolca C vitamini olduğundan bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Evet 30 Ağustos Resepsiyonu da ikram edildi demiştik; sarayda Ejder suyu merak konusu, Ejder suyu olarak tarif edilen içecek nedir? Ayrıntılarına baktık sevgili seyirciler ama nasıl alıcı buluyor? Onu değerlendireceğiz. Şimdi ejder meyvesinin tanesi 15 liraya kadar alıcı buluyormuş. Döviz ve Enflasyonun ateşi düşürmezken lüks tüketimle tartışılan 30 Ağustos resepsiyonunda ikram edilen Ejder suyu ile pitaya meyvesi vatandaşların ilgi odağında; ülkemizde Mersin’de üretilen Ejder meyvesi yani pitaya güney illerimizde ki çiftçilere de gelir kapısı oldu.

Antalya Kumluca’ya bağlı Beykonak Mahallesi’nde örtü altı sebze üreticiliği yapan Bilal Bayram, bir yıl önce sırasındaki domates biber patlıcan ve salatalıkları sökerek yerine Ejder meyvesi dikti. Bilal Bayram’ın bir buçuk dönümlük sırasındaki 1000 pitaya meyve vermeye başladı. Yaklaşık bir ay önce ilk meyveleri toplayan Bayram, tanesinin 10 lira ile 15 lira arasında alıcı bulduğunu söylüyor. İlk meyvelerimizi sattık. Antalya halinde otellerde değişik yerlerde talebi var, Talebi yüksek bir meyve. Tane olarak 10 lira ve 5 lira şeklinde; büyükleri 10 lira 15 lira küçüklere 5 lira 7 lira 8 lira gibi bir bantla satılıyor. Kumluca ikliminin Ejder meyvesi neye yaradığını verim ve Kaliteyi artırdığını vurgulayan Bilal Bayram ejder meyvesinin C vitamini potasyum ve kalsiyum bakımından da zengin olduğunu söyledi. 

Pitaya her derde deva, besin ve vitamin değerleri çok yüksek bir meyvedir.

Evet şimdi Haber’de paylaştık ama daha da ayrıntılı olarak soru soracağız. Hem bu Ejder meyvesini de tropikal meyvelerin üreticisi Mersin’deki üretici Mehmet Tanrıverdi telefon hattımızda.

Sayın, Tanrıverdi iyi akşamlar, 

İyi akşamlar, iyi yayınlar hanımefendi.

Teşekkürler. Evet şimdi dedik ki; kamuoyunda özellikle sosyal medyada büyük Merak uyandırdı, bu menüde yer alan Ejder meyvesi, Ejder suyu nedir? Görüntüleri şu anda ekranda bir de size soralım. Türkiye’ye ne zaman getirildi? Menşei nedir? Esas nereden gelmiştir Türkiye’ye? Bunun gibi tropikal bitkilerin Türkiye’de üretimi ve tüketimi ne durumdadır. 

Evet, bizim uzun yıllar tropikal meyve deneyiminiz var.  Benim asıl mesleğim  avokado üreticiliği ve ticareti. Türkiye’ye ilk getiren Mustafa Faik Saraçoğlu’dur, ticari anlamda yapan benim. Bu meyvemizi de 7 Ekim 2014 tarihinde  7 Ekim 2014 tarihinde basın huzurunda Mersin’de  İl Müdürlüğümüz, İlçe Müdürlüklerimiz huzurunda ürettiğimizi ve millileştirdiğimizi ilan etmiştik. Haberlerde çıktı o zaman. Meyvemiz şu anda dünyanın en popüler meyvesi. Bunu yetiştirdiğimiz için tabi ki kendimizle gurur duyuyoruz.

Demin gördüğünüz gibi Kumluca’daki yeri de ben yaptım. Her bölgeye nokta atışı yaptım. Adana, Muğla, Antalya, İzmir en son haber oldu. Buralara yaydık meyveyi.Bundan amacımız paket pazarlama ve bu işin ihracatı.

Şimdi Mehmet Bey talep nasıl peki bu meyveye?

Talebimiz çok: pahalı gibi görünüyor, fakat bu ucuzlayacak.

Evet, şunu bir netleştirelim mi? Tanesi 15 lira mı bu meyvenin? Yani ortalama olarak.

Şimdi 7 lirayla 12 lira arası şu an. Ama tabi internet üzerinden gönderen arkadaşlarımız var, tek olduğu için 15 liraya gönderiyorlar. Fakat ben 8,5 liradan çok büyük bir markete pazartesiden itibaren meyve vermeye başlayacağım.

Evet, Güzel, güzel haber bu. Peki şimdi bunun suyundan söz edildi. Az önce ekranlara getirildi. Bu meyve nasıl gündeme geldi? Cumhurbaşkanlığının, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Ağustos Resepsiyonunda verdiği menüde yer alıyor. Bir Ejder suyu diye. Ben açıkçası ilk kez duydum. Şimdi bir bardak Ejder suyu için kaç tane ejder bitkisi lazım? Kaç taneden çıkıyor?

8 ila 10 bardak için bir meyve yeterli.

Öyle mi?

Evet. Orda bir yanlış anlaşılma var. Şimdi bakın, ben size çok basit bir tarifini vereyim mi Smotinin?

Evet lütfen.

Şimdi 350 gram bir meyvenin kullanıldığını düşünelim. Bunun 3 katı kadar yoğurt, içine 5 çilek, biraz portakal suyu, bir muz.

Daha ne olsun.
Yani; ama şimdi sütlü muz kaç lira? Portakal suyu kaç lira? Meyve sucularda.
Hayır, besleyicilik açısından diyorum, “Daha ne olsun” diye.
Şimdi bakın, öncelikle meyvenin gündeme gelmesi, benim ve arkadaşlarımın lehine oldu. Yalnız, öyle yani,
Reklamı oldu yani bir anlamda.
Bir tek şeye üzüldüm, menşeinin yabancı olarak gösterilmesine. Bizin artık bu milli malımız. Destek çıkacağız bugün 15 liraya dışarıdan alıcı hazır bekliyor. Fakat arkalı malımız yok. Haftalık Antalya’da Filistin’li bir firma, ihracatçı firma iki palet istiyor. İki palet 2700 tane meyve eder. Şu an bu malı toplayamıyoruz. Ama gelecek sene inşallah 80-100 dönüme çıkıyoruz, rahatlıkla ihracatına başlayacağız.
Peki bir de bu meyvenin faydaları, biz biraz önce haberde paylaştık ama, neye yarıyor? Örneğin işte bazı hastalıklara iyi geldiği kalp damar hastalıklarına vesaire. Ama siz madem bunun üreticisisiniz, daha iyi bilirsiniz. Neye yarıyor bu bitki?
Bakın bu benim ilk meyvemdir. Daha öncede başka meyveler ürettim. Hiç bir şeklide tıp otoritesine karışmadım. Yalnız şunu söyleyebilirim size; iki üniversitemizin Konya Necmettin Erbakan ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesinin iki yıl süren müşterek bir çalışması var. Bunun sonuçları çıktı.Bende var verileri fakat, rica ettiler; Dediler ki, biz basına vereceğiz bunu, basına verene kadar yayınlamayın. Yalnız ben burda ufak bir sır vereyim, çekirdekleri çiğnenerek tüketilsin.
Daha faydalı olacağı yönünde söylüyorsunuz.
Evet, öyle dediler bana. Yani verileri bende var. Şeker hastalığını süper şekilde düşürüyor. Onu söyleyebilirim ama büyük hastalıklar hakkında insanlara umut kapısı olmak istemiyorum. Şu an ben çiftçiyim. Doktor değilim.
Doğru söylüyorsunuz. Farklı yerlere çekilebiliyor çünkü. Çok haklısınız.
Altın çilek mahvoldu. Benim çok büyük bir emeğim var altın çileğe. Baktım dışarıdan geliyor kilosu 100 lira. Türkiye’nin her yerinde yapılabiliyor bu. Yani karışmak istemiyorum.
Anladım. Bu tür spekülasyonlar yapılarak gerektiği yerde de kullanımı önlenmiş oluyor. Bunu demek istiyorsunuz anladığım kadarıyla.
Evet. Evet.Bakın beni zaten onlarca kişi aradı; annem hasta, kardeşim hasta, ben hastayım, kanserim. (diye)
Şifa diliyoruz.
Bakın bu meyve kesinlikle bir çare değildir. Ha, destektir. Siz tıp doktorunuzdan şaşmayınız.
Tabi ki  takviye olabilir belki hani vitamin ya da hastalığın sebepleri neyse asla bunu zaten hiç bir zaman önermiyoruz. Bilimden şaşmamak lazım. Ama vücudun güçlenmesi için aslında zaten sebze ve meyve çok çok önemli. Bu da onlardan biri olabilir belkide.
Aynen. Bakın bizim en hoşumuza giden ne biliyor musunuz?  Medyamızın ilan edilen her yerde, ilan ettiğimiz her şehrimizde çok büyük bir ilgisi, İl Tarım Müdürlüklerimizin şu anda manevi destekleri, Çünkü; maddi destek veremiyorlar, meyvenin menşei daha tescillenmedi. Antalya, Akdeniz Üniversitesi’nin bir çalışması var. Tescil çalışması. Onlarda zaten geçen hafta bir basında çıktı. Bir sene sonra bu meyvenin tescilli olarak önü açılacak.
 Yani ne diyelim Mehmet Bey, Umalım doğru yerlerde kullanılsın. Şimdi bu resepsiyon menüsü ile gündeme geldi ama görüyoruz ki birçok bu ayrıntısı varmış bu Ejder suyu ve tabi bu tropikal bitkilerin.
Şimdi bakın; o sarayın aşçıları vardır, içine başka şeyler katmış olabilirler. Ama orada saraydır, yakışır yani. 
Yani onu siz öyle yorumluyorsunuz ama şu sokakta ekmek bulamayan Vatandaş da var. Maalesef bırakın işte ejderi; elma bulamıyorlar, armut bulamıyorlar sofraya götürecek. O farklı bir konu.
 ya, yok olacak inşallah, yani; bu meyveyi halkın yiyeceği seviyelere getireceğiz. Merak etmeyin ya.
Siz de anladığım kadarıyla daha ucuza vatandaşın da yiyebilmesi için çaba sarf ediyorsunuz Mehmet Tanrıverdi
Evet, evet arkadaşlarım, demin çıktı aslan gibi bir kardeşimiz öğretmendir o, Kumluca’da ona yaptık, Alanya’da yaptık, hepsine söyledim. Fakat şimdi insanda bir şey var, yeni bir iş olunca çok pahalıya satmak ister insan. Mesela ben olsaydım o arkadaşların yerine 15 liraya ihracata veririm, meyvenin önünü açarım. Şimdi bakın ihracatçı alıp 15 liraya Katar’da satmayacak,  Rusya’da satmayacak. Onun paketlemesi var, nakliyesi var,  yani bunları düşünmek lazım.
Tabi etik olan vatandaşında yiyebileceği şekilde bir fiyat konulması. Siz de anladığım kadarıyla çaba sarf ediyorsunuz Mehmet Bey. Çok teşekkür ederim
Biz teşekkür ederiz. İyi yayınlar. Meyvemize gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. 

 

Özet
Ejder meyvesi haberler
Makale
Ejder meyvesi haberler
Açıklama
Ejder meyvesi suyu ile gündeme gelen Ejder meyvesi hakkında her şey. Türkiye'de yetiştirilmeye başlanan pitaya meyvesinin besin değeri ve üretimini konu alan TV haber bülteni. Mersin'li üretici Mehmet TANRIVERDI, merak edilenleri açıklıyor.
Yazar
Yayıncı
Mucize Meyveler

“Ejder Meyvesi Haberleri” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir