Avokado ve Kalp Sağlığı

Felç ve yüksek tansiyon için Avokado’daki besinler nasıl yardımcı olur?

Erkeklerde önde gelen ölüm nedenleri arasında felçtir ve en sık görülen felç nedenlerinden biri, kan damarı duvarlarına fazla basınç uygulayan yüksek tansiyondur. Tuzu düşük ve sebze, meyve ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir diyet kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca, potasyum alımının kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Potasyum, kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olan bir mineraldir ve çoğumuz, önde gelen Diyet Danışma Kurulları tarafından tavsiye edilen günlük potasyum gereksinimlerinin gerisinde kalmaktayız.

Potasyum bakımından zengin olan ve tuzun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltan ve ayrıca yaşlandıkça böbrek taşı ve muhtemelen kemik kaybı riskini azaltabilecek bir diyet uygulamamız tavsiye ediliyor. Yüz gram avokado (orta boy avokadonun üçte biri) günlük önerilen potasyum değerin yüzde 12’sini sağlar.

  • Hangi yağların LDL (kötü) kolesterolü yükselttiğini ve hangilerinin yapmadığını bilmek, kalp hastalığı riskinizi azaltmada ilk adımdır. Vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen LDL’ye ek olarak, doymuş yağ, transyağ asitleri de kan kolesterolünü artırabilir. 
  • Kolesterol kanda çözünemez. Lipoproteinler denilen taşıyıcılar tarafından hücrelerden taşınması gerekir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), “kötü” kolesterol olarak bilinir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), “iyi” kolesterol olarak bilinir.

Mono ve çoklu doymamış yağları, ölçülü olarak tüketir ve doymuş veya trans yağları yemezsek, kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesini ve kalp hastalığı riskini azaltılmış oluruz. Avokado, kalp sağlığına uygun “iyi” yağlar sağlayan az sayıda meyveden biridir. Avokado, diyetinde 50 gr porsiyon başına 5 gr mono ve 1 gr poli doymamış yağ sağlar. Ayrıca, avokado sodyum ve şeker içermez.

Süper Besin Avokado

AVOKADO salata
AVOKADO salata

Yoğun Besleyicilik:
Beslenmemiz için yoğun gıdaları, nispeten az kalori ile önemli miktarda vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri sağlar.

Bir orta boy avokadonun beşte biri 50 kaloridir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral barındırır, bu da onu büyük bir besleyici gıda seçeneği haline getirir. Kabukları elle soymak daha yararlı olacaktır. Çünkü; En yoğun besin değerleri hemen kabuğun altındaki katmandadır.

Kolesterolsüz Doğal Sodyum Kaynağı:
Avokado doğal olarak sodyum içerir ve kolesterol yoktur.

Küçük Çocuklar Hatta Bebekler için Harika Bir Gıda:

Avokadonun yumuşacık kıvamı, bir bebeğin tadını çıkarabileceği ilk taze yiyeceklerden biri yapar.

Fiyat/ Fayda Oranı En yüksek Meyvedir.
Avokado, Vitamin A, D, K ve E gibi yağda çözünen besinlerin emilimini artırmaya yardımcı olarak bir “besleyici güçlendirici” olarak hareket eder. Kaynakça®

Kolesterolü Dengeleyici İyi Yağlar İçerir:
Avokado, tekli doymamış yağ içeren iyi bir meyvedir.