Seviyor, Seviyor, Hep Sevecek…

Doktor Papatya: “Falınızda Sağlıklı Günler Var”

Papatya çayı yatmadan önce içildiğinde sakinleştirici etkisi uzun süredir biliniyordu.
Ancak bu çay sakin bir iyi geceler dileğinden çok daha fazlasıdır! Vücudumuz için birçok sağlık yararı vardır.

Papatya Çayı içmemizi sevdirecek bazı bilimsel gerçekler:

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bakteri ile mücadele desteği verir; papatya çayı tam olarak bunu yapan bir bileşiğin doğru dengesini içerir. Hippurate, bakteri ile etkin bir şekilde mücadele ettiği kanıtlanmış olan papatya çayı yapraklarındaki güçlü bir botanik bileşiktir.

Kasları gevşetir. Glisin, sinirlerinizi ve kaslarınızı sakinleştirmeye yardımcı olan doğal olarak oluşan bir amino asittir ve papatya çayı içtiğimizde vücudunuzdaki glisin seviyesinin yükseldiği kanıtlanmıştır. Araştırmalar, düzenli olarak papatya çayı içtikten sonra iki haftaya kadar glisin seviyelerinin yüksek kaldığını göstermiştir, daha rahat sinirler ve kaslara sahip olacağınız anlamına gelir.

Günde sadece 2-3 bardak papatya çayı, sancılı adet haftasında kendinizi rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir. Sinirlerinizi ve kaslarınızı gevşeten yüksek glisin seviyeleri adet kasılmalarını sakinleştirmekten sorumludur. 
Sizi daha sıcak ve keyifli bir durumda uyutuyor.

Yatmadan yaklaşık yarım saat önce alınan bir fincan sıcak papatya çayı, uykusuzluğun etkilerini azaltacak, sinirlerinizi ve beyninizi yumuşak bir ruh haline getirecektir.
Papatya uzun zamandır hafif bir sakinleştirici olarak biliniyor, muhtemelen beyninizi serotonin ve dopamini serbest bırakmak için iyi bir gece uykusu için salgılayan zengin flavonoid dozu barındırır.

Bebekler sıklıkla kolik, ishal ve ateşe duyarlı olabilir ve papatya mükemmel bir panzehirdir. Günde üç – dört bardak papatya çayı verin, bebeklerde ve küçük çocuklarda mide kramplarını ve rahatsızlıklarını önemli ölçüde azaltabilir, böylece bebeğinizi huzurlu ve sağlıklı bir duruma geri getirebilirsiniz. 

papatya çayı
Papatya Çayının, öksürükten, uykusuzluğa, hazımsızlıktan, mutluluğa pek çok faydası var.

Hassas bağırsak sorunundan muzdarip yetişkinler için (irritabl barsak sendromu) papatya çayı alkalize edici ve yatıştırıcı etkisi dengeyi geri getirebilir ve gergin kolon spazmlarını sakinleştirir. Aynı zamanda şişkinliği ve gazı rahatlattığı ve birkaç lezzetli yudumdan sonra bile daha iyi hissetmenizi sağladığı kanıtlanmıştır.
Papatya çayı, herhangi bir şişlik ve ağrıyı gidermek için vücudunuzdan yavaşça sızan doğal anti-enflamatuar özelliklerle doludur. Bisabolol, apigenin ve charmazulene gibi bileşikler bu şaşırtıcı etkiden sorumludur ve topikal olarak uygulandığında bile etkinliği kanıtlanmıştır. Bu, koyu şişliklerin, kabarık uzuvların ve hatta hemoroitlerin, çayın nazikçe uygulanmasıyla yatıştırır.

Papatya çayı, şeker hastası olanlar için mükemmel bir içecektir, çünkü kan şekeri seviyesini yükselterek kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. 
Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürmenize yardımcı olur, vücudunuza sağlıklı kan ve enerji için mükemmel bir denge sağlar.

https://www.cbsnews.com/news/the-chamomile-cure/

Baş ağrısı ve migren gibi uzun süreli ağrıları papatya çayı ile hafifletmek mükemmel bir yoldur. Gün boyunca 4-5 bardak papatya çayı içerek, vücudunuzu alkalileştirirken, endorfin salınımını ve ağrısız bir duruma geri dönmenizi kolaylaştırırken kan dolaşımını artıracaksınız. çay, daha iyi, daha derin bir uyku sunmanın yanı sıra, stres önleyici etkisinden dolayı, ömrünüzü% 29’a kadar artırabilir. Aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşamı destekleyen mükemmel bir anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel içecektir.

Papatya, döküntülerin ve egzamanın ciltteki etkilerini azaltır, lezzetli bir çay olarak kullanılır ve hatta etkilenen bölgeye direk olarak uygulanır. Her ikisini de yapmak, cildinizi tekrar sağlığa kavuşturarak en iyi sonuçları verecektir.

https://www.livestrong.com/article/116907-chamomile-tea-benefits/

Kaynaklar:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chamomile#Tea
https://naturalsociety.com/9-amazing-health-benefits-of-chamomile-tea/
https://naturalremedyideas.com/chamomile-tea-benefits/