Avokado ve Kalp Sağlığı

Felç ve yüksek tansiyon için Avokado’daki besinler nasıl yardımcı olur?

Erkeklerde önde gelen ölüm nedenleri arasında felçtir ve en sık görülen felç nedenlerinden biri, kan damarı duvarlarına fazla basınç uygulayan yüksek tansiyondur. Tuzu düşük ve sebze, meyve ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir diyet kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca, potasyum alımının kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Potasyum, kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olan bir mineraldir ve çoğumuz, önde gelen Diyet Danışma Kurulları tarafından tavsiye edilen günlük potasyum gereksinimlerinin gerisinde kalmaktayız.

Potasyum bakımından zengin olan ve tuzun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltan ve ayrıca yaşlandıkça böbrek taşı ve muhtemelen kemik kaybı riskini azaltabilecek bir diyet uygulamamız tavsiye ediliyor. Yüz gram avokado (orta boy avokadonun üçte biri) günlük önerilen potasyum değerin yüzde 12’sini sağlar.

  • Hangi yağların LDL (kötü) kolesterolü yükselttiğini ve hangilerinin yapmadığını bilmek, kalp hastalığı riskinizi azaltmada ilk adımdır. Vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen LDL’ye ek olarak, doymuş yağ, transyağ asitleri de kan kolesterolünü artırabilir. 
  • Kolesterol kanda çözünemez. Lipoproteinler denilen taşıyıcılar tarafından hücrelerden taşınması gerekir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), “kötü” kolesterol olarak bilinir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), “iyi” kolesterol olarak bilinir.

Mono ve çoklu doymamış yağları, ölçülü olarak tüketir ve doymuş veya trans yağları yemezsek, kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesini ve kalp hastalığı riskini azaltılmış oluruz. Avokado, kalp sağlığına uygun “iyi” yağlar sağlayan az sayıda meyveden biridir. Avokado, diyetinde 50 gr porsiyon başına 5 gr mono ve 1 gr poli doymamış yağ sağlar. Ayrıca, avokado sodyum ve şeker içermez.

Süper Besin Avokado

AVOKADO salata
AVOKADO salata

Yoğun Besleyicilik:
Beslenmemiz için yoğun gıdaları, nispeten az kalori ile önemli miktarda vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri sağlar.

Bir orta boy avokadonun beşte biri 50 kaloridir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral barındırır, bu da onu büyük bir besleyici gıda seçeneği haline getirir. Kabukları elle soymak daha yararlı olacaktır. Çünkü; En yoğun besin değerleri hemen kabuğun altındaki katmandadır.

Kolesterolsüz Doğal Sodyum Kaynağı:
Avokado doğal olarak sodyum içerir ve kolesterol yoktur.

Küçük Çocuklar Hatta Bebekler için Harika Bir Gıda:

Avokadonun yumuşacık kıvamı, bir bebeğin tadını çıkarabileceği ilk taze yiyeceklerden biri yapar.

Fiyat/ Fayda Oranı En yüksek Meyvedir.
Avokado, Vitamin A, D, K ve E gibi yağda çözünen besinlerin emilimini artırmaya yardımcı olarak bir “besleyici güçlendirici” olarak hareket eder. Kaynakça®

Kolesterolü Dengeleyici İyi Yağlar İçerir:
Avokado, tekli doymamış yağ içeren iyi bir meyvedir.

Ejder Meyvesi Haberleri

ejder-meyvesi

Ejder Meyvesi Fiyatı
Türkiye’nin ilk tropikal meyvesi Ejder Meyvesi. 2018 yılında Gazipaşa üretim sahasında tescil edildi.

TV gündeme getirdi 30 Ağustos’ta sarayda düzenlenen bir resepsiyon vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlediği resepsiyon, o Resepsiyonda en çok o orada sunulan, ziyaretçilere resepsiyona katılanlara sunulan menü gündemdeydi. Çok tartışıldı; Ejder suyu, o menüde yer alan Ejder suyu iki gündür tartışma konusu bizde bu konuyu irdeledik. Az sonra bununla ilgili bir bağlantımız olacak, bu Ejder suyu nedir Ejder Meyvesi nedir? Doğal olarak hem sosyal medyada hem kamuoyunda büyük bir merak uyandırdı. Ejder suyu olarak tarif edilen içecek aslında ejder meyveli smoothie. Şimdi bakalım Ejder meyvesi olarak bilinen pitaya neymiş? Tropikal bir meyve olan Ejder meyvesi diğer bir adıyla pitaya, Dragon Fruit Ejder meyvesi, Çilek Armudu ve kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Ejder yüzyılı aşkın bir süredir Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyve. Ülkemiz Mersin ilinde de yetiştirilmeye başlanmış. Bol miktarda likopen içeriyor, pitaya likopen etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor, pitaya meyvesi yüksek C vitamini potasyum kalsiyum ve magnezyum da içeriyor. İçerdiği besin ve mineralleri itibariyle gözleri kuvvetlendiriyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için de oldukça yararlı, cinsel gücü artırma da da oldukça etkili bu meyve. İçinde bolca C vitamini olduğundan bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Evet 30 Ağustos Resepsiyonu da ikram edildi demiştik; sarayda Ejder suyu merak konusu, Ejder suyu olarak tarif edilen içecek nedir? Ayrıntılarına baktık sevgili seyirciler ama nasıl alıcı buluyor? Onu değerlendireceğiz. Şimdi ejder meyvesinin tanesi 15 liraya kadar alıcı buluyormuş. Döviz ve Enflasyonun ateşi düşürmezken lüks tüketimle tartışılan 30 Ağustos resepsiyonunda ikram edilen Ejder suyu ile pitaya meyvesi vatandaşların ilgi odağında; ülkemizde Mersin’de üretilen Ejder meyvesi yani pitaya güney illerimizde ki çiftçilere de gelir kapısı oldu. Okumaya devam et “Ejder Meyvesi Haberleri”