Kahve üretimi Antalya’da başladı

yaşar dağtekin – kahve meyvesi

Uzun yıllar Almanya’da yaşayan Yaşar Dağtekin, son 15 yıldır Gazipaşa’nın Yakacık Mahallesi’nde tropik meyve yetiştiriciliği üzerine planlı çalışmalar yapıyor. Yaşar Dağtekin, açık arazide avokado, ejder meyvesi, licthi, pasiflora, mango, papaya, longan gibi sıcak iklim meyvelerini başarıyla yetiştirmektedir. BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi Enstitüsü) ve Akdeniz Üni. Ziraat Fak. ile birlikte tropik/subtropik meyve üretimi gerçekleştiren Yaşar Dağtekin son olarak kahve ağacından ürün elde etmeyi başardı.

Yaşar Dağtekin, 2005’te Gazipaşa’ya yerleştim. Tropik meyvelerden avokado, muz yetiştirmekle çiftçiliğe başladım. Benim kahve ağacına zaafım vardı. Anaç bulup kahve fidesi yetiştirdim ve üretip çoğaltmaya başladım. İlk başlarda zor oldu ama tekniğini öğrenince yeni fideler çimlendirip çoğaltmaya başladım. Şimdi ekilmiş 50-60 fide ve ağacım var. Ayrıca serada deneme amaçlı diktiğim fideler var. Kahve ağaçlarım dışarıda, Yakacık ikliminin Aralık-Şubat ayları arasında biraz soğuk; dallar ve yapraklara soğuk zarar veriyor, ama yarı kapalı serada muazzam başarı elde ettim. Hem verim yüksek hem ağaç zarar görmüyor. Akdeniz Üniversitesi bu konuda rapor hazırladı.

yaşar dağtekin – kahve meyvesi

Kahve meyvesinin hasat zamanı: “Kabuğu kiraz kırmızı rengini alınca toplanması gerekiyor. Bir taraftan da çiçeklenme başladı. Bugünlerde tamamıyla toplamamız gerekiyor. 10’un üzerinde meyve veren ağacım var. Bir fide 3 yaşından itibaren meyve vermeye başlar. Bir ağaçtan 2-3 kilogram meyve alırsak büyük başarı. Bizim bahçemizdeki ağaçlardan 20 kilogram ürün hasat ettim. Kahve meyvesi toplandıktan sonra kabuğundan ayrılması için 2-3 günden bir haftaya kadar suda bekletilmesi gerekiyor, “Fermente oluyor. Ondan sonra kabuğundan çekirdekleri elle veya makineyle ayrılıyor. Yeşil çekirdek kahve elde etmiş oluyoruz. Yani ithal ettiğimiz kahve şeklinde üretimimiz. Bunun kavrulması gerekiyor. Türk kahvesi veya diğer kahve türleri için çeşitli kavurma teknikleri var.

Türkiye’de ilk defa kahve meyvesi üretimi yapan Yaşar Dağtekin, “Uzun sürede getirisi olmayan, emek verilmesi gereken bir şeydi ve bugün üretimde başarılı olduk. İnşallah ileride daha da iyi olacak. Türkiye’nin iklim şartları, aslında her şeyin yetişmesine müsait. Hele bu güneş, su ve toprakta yetişmeyecek hiçbir şey yok. Burada bizim yaptığımız ar-ge çalışması, deniyoruz ve üreticilere örnek olmak istiyoruz. Şu anda burada üretilen kahveleri satın alma durumu yok. Amacımız ejder meyvesinde olduğu gibi üst düzey bir tanıtım” Kahveye yatırım yapacak kişiler olursa, “Bir sera kurar, bunun ispatı burada ve inşallah o seviyelere de geleceğiz. Şu anda yatırım yapacak kişiler arıyoruz. Örneğin muza önemli teşvik veriliyor.

Kahve petrolden sonra dünyada ticareti en çok yapılan ürün. Bizde niye üretim olmasın. Tamamen ihtiyacı karşılamasa bile belirli miktarda üretilebilir ve yavaş yavaş ileride muz gibi üretimi artabiliriz”

Kahve ilk defa Etiyopya-Kaffa bölgesinde keşfedildi. Yemen’de 13. yüzyılda fırınlanan kahvenin ortaya çıkışı; bir çobanın yorgun ve uyuşuk keçilerin kahve meyvelerini yemesiyle canlanmasına dayanır. 15. yüzyılda Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen Valisi Özdemir Paşa, kahveyi İstanbul’a getirir. Saraydaki kahveci başı, sır tutmasını bilen bilge kişiydi. Venedikli tüccarlar, 1600’lerde kahveyi İstanbul’dan Avrupa’ya götürdüler. 1645 yılında İtalya’da bir ‘kahvehane’de satılmaya başlanır.

yaşar dağtekin – kahve meyvesi


Bölgede tropik meyve türü mangonun 7 yıldır ar-ge ve fide üretimini yapan Mustafa Ezici ise “Türkiye’de kahve üretimi yok ve Yaşar beyin ar-ge projesi var. Şu anda hasat yapılıyor. Biz 7 yıl önce mangoyu başlattık ve fidesini üretip satıyoruz. Türkiye bir süre sonra mangoda Avrupa’ya ihracatçı duruma gelecek. Mango dışında litchi, longan, papaya gibi 27 çeşit tropik meyve yetişiyor. Bunlara devlet teşvik verirse özellikle orman arazilerinde zeytin ve diğer meyvelerde olduğu gibi, ciddi miktarda üretilebilir. Bunların üretimini yaygınlaşırsa Türkiye bu tropik meyvelerden kısa sürede 1 milyar doların üzerinde ihracat geliri elde edebilir. Bu durumda hem çiftçi zenginleşir, Türkiye’ye döviz girer ve ithalatı da önlemiş oluruz. Örneğin mango muzun beş katı, narenciyenin on katı para kazandırabiliyor” 

Avokado ve Kalp Sağlığı

Felç ve yüksek tansiyon için Avokado’daki besinler nasıl yardımcı olur?

Erkeklerde önde gelen ölüm nedenleri arasında felçtir ve en sık görülen felç nedenlerinden biri, kan damarı duvarlarına fazla basınç uygulayan yüksek tansiyondur. Tuzu düşük ve sebze, meyve ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir diyet kan basıncının düşmesine yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ayrıca, potasyum alımının kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Potasyum, kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olan bir mineraldir ve çoğumuz, önde gelen Diyet Danışma Kurulları tarafından tavsiye edilen günlük potasyum gereksinimlerinin gerisinde kalmaktayız.

Potasyum bakımından zengin olan ve tuzun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltan ve ayrıca yaşlandıkça böbrek taşı ve muhtemelen kemik kaybı riskini azaltabilecek bir diyet uygulamamız tavsiye ediliyor. Yüz gram avokado (orta boy avokadonun üçte biri) günlük önerilen potasyum değerin yüzde 12’sini sağlar.

  • Hangi yağların LDL (kötü) kolesterolü yükselttiğini ve hangilerinin yapmadığını bilmek, kalp hastalığı riskinizi azaltmada ilk adımdır. Vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen LDL’ye ek olarak, doymuş yağ, transyağ asitleri de kan kolesterolünü artırabilir. 
  • Kolesterol kanda çözünemez. Lipoproteinler denilen taşıyıcılar tarafından hücrelerden taşınması gerekir. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), “kötü” kolesterol olarak bilinir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), “iyi” kolesterol olarak bilinir.

Mono ve çoklu doymamış yağları, ölçülü olarak tüketir ve doymuş veya trans yağları yemezsek, kan kolesterol seviyelerinin düşürülmesini ve kalp hastalığı riskini azaltılmış oluruz. Avokado, kalp sağlığına uygun “iyi” yağlar sağlayan az sayıda meyveden biridir. Avokado, diyetinde 50 gr porsiyon başına 5 gr mono ve 1 gr poli doymamış yağ sağlar. Ayrıca, avokado sodyum ve şeker içermez.

Süper Besin Avokado

AVOKADO salata
AVOKADO salata

Yoğun Besleyicilik:
Beslenmemiz için yoğun gıdaları, nispeten az kalori ile önemli miktarda vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri sağlar.

Bir orta boy avokadonun beşte biri 50 kaloridir ve yaklaşık 20 vitamin ve mineral barındırır, bu da onu büyük bir besleyici gıda seçeneği haline getirir. Kabukları elle soymak daha yararlı olacaktır. Çünkü; En yoğun besin değerleri hemen kabuğun altındaki katmandadır.

Kolesterolsüz Doğal Sodyum Kaynağı:
Avokado doğal olarak sodyum içerir ve kolesterol yoktur.

Küçük Çocuklar Hatta Bebekler için Harika Bir Gıda:

Avokadonun yumuşacık kıvamı, bir bebeğin tadını çıkarabileceği ilk taze yiyeceklerden biri yapar.

Fiyat/ Fayda Oranı En yüksek Meyvedir.
Avokado, Vitamin A, D, K ve E gibi yağda çözünen besinlerin emilimini artırmaya yardımcı olarak bir “besleyici güçlendirici” olarak hareket eder. Kaynakça®

Kolesterolü Dengeleyici İyi Yağlar İçerir:
Avokado, tekli doymamış yağ içeren iyi bir meyvedir.

Ejder Meyvesi Haberleri

ejder-meyvesi

Ejder Meyvesi Fiyatı
Türkiye’nin ilk tropikal meyvesi Ejder Meyvesi. 2018 yılında Gazipaşa üretim sahasında tescil edildi.

TV gündeme getirdi 30 Ağustos’ta sarayda düzenlenen bir resepsiyon vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenlediği resepsiyon, o Resepsiyonda en çok o orada sunulan, ziyaretçilere resepsiyona katılanlara sunulan menü gündemdeydi. Çok tartışıldı; Ejder suyu, o menüde yer alan Ejder suyu iki gündür tartışma konusu bizde bu konuyu irdeledik. Az sonra bununla ilgili bir bağlantımız olacak, bu Ejder suyu nedir Ejder Meyvesi nedir? Doğal olarak hem sosyal medyada hem kamuoyunda büyük bir merak uyandırdı. Ejder suyu olarak tarif edilen içecek aslında ejder meyveli smoothie. Şimdi bakalım Ejder meyvesi olarak bilinen pitaya neymiş? Tropikal bir meyve olan Ejder meyvesi diğer bir adıyla pitaya, Dragon Fruit Ejder meyvesi, Çilek Armudu ve kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Ejder yüzyılı aşkın bir süredir Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyve. Ülkemiz Mersin ilinde de yetiştirilmeye başlanmış. Bol miktarda likopen içeriyor, pitaya likopen etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor, pitaya meyvesi yüksek C vitamini potasyum kalsiyum ve magnezyum da içeriyor. İçerdiği besin ve mineralleri itibariyle gözleri kuvvetlendiriyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için de oldukça yararlı, cinsel gücü artırma da da oldukça etkili bu meyve. İçinde bolca C vitamini olduğundan bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Evet 30 Ağustos Resepsiyonu da ikram edildi demiştik; sarayda Ejder suyu merak konusu, Ejder suyu olarak tarif edilen içecek nedir? Ayrıntılarına baktık sevgili seyirciler ama nasıl alıcı buluyor? Onu değerlendireceğiz. Şimdi ejder meyvesinin tanesi 15 liraya kadar alıcı buluyormuş. Döviz ve Enflasyonun ateşi düşürmezken lüks tüketimle tartışılan 30 Ağustos resepsiyonunda ikram edilen Ejder suyu ile pitaya meyvesi vatandaşların ilgi odağında; ülkemizde Mersin’de üretilen Ejder meyvesi yani pitaya güney illerimizde ki çiftçilere de gelir kapısı oldu. Okumaya devam et “Ejder Meyvesi Haberleri”