Ejder Meyvesi Bahçesi Turistlerin Uğrak Merkezi oldu

Gazipaşa ilçemizde yetiştirilmeye başlanan Ejder Meryvesi (pitaya) üreticiye servet vadediyor. Bakımı kolay, masraf yapmadan üretilebilen pitaya meyvesi, örtüaltı üretimin yerini almaya başladı. Yerinde tanesi 7 liradan satılan meyve, büyük rağbet görüyor.

Gazipaşa’nın Macar Mahallesi’nde daha önce salatalık eken ve son 3 yıldır pitaya dikmeye başlayan Mahmut Koç, pitayanın salatalığa göre çok daha zahmetsiz ve masrafsız üretildiğini söyledi.

Pitayayı 3 yıldır ilaç yapmadan yetiştirdiğini belirten Mahmut Koç, “Fiyatlardan ilk sene sıkıntımız oldu ama iki yıldır satışlar iyi. Yüksek fiyata bahçeden alıyorlar. Burası bir dönüm. Toplamda yılda 7-8 bin arası meyve alıyoruz. Üreticilere tavsiye ediyoruz. Hem yabancılardan hem de ziraatçılar ve çiftçilerden ilgi var. Gelip inceliyorlar. Şu anda Rus bir grup bahçemizi geziyor. Ejder Meyevsinin nasıl yetiştirildiği merak ediliyor. Özellikle kırmızı olanın tadını beğendiler” dedi.

Pitaya bahçesini gezen ve meyvenin tadına bakan Vera Toms, daha önce Tayland’ta gördüğü pitaya meyvesini Gazipaşa’da göreceğinin hiç aklına gelmediğini söyledi. Toms, “Burada tadına baktık ve çok beğendim. Daha önce de gelmiştim, tekrar geleceğim. Pazara gittiğimde almak istiyorum ama taze mi değil mi bilemiyorum. Burada dalından koparıp alıyorum. Çok güzel” dedi.

Bahçeyi gezen Rus Turistler “Tadını çok beğendik, daha önce adını duymuştuk ama tadını hiç bilmiyorduk. Türk insanının çalışkanlığına çok hayran kaldık. Sevgiyle işlerini yapıyorlar. Takdir ediyoruz. İki tür pitaya var. Birinin içi beyaz, diğeri kırmızı. Biz kırmızı olanın tadını beğendik” diye konuştu.

Kaynak® /